NMBA a.s.

Český výrobce ekologických papírových slámek i plastových brček

Společnost NMBA a.s. je relativně malá rodinná firma z Vysočiny. Plastová brčka jsme začali vyrábět v roce 1995. Před tím jsme koupili z Polska použitý stroj na plastové trubky, následně ho celý předělali, abychom mohli začít vyrábět první plastová brčka v České republice, tehdy ještě z polystyrenu. Brčka vyrobená z polystyrenu ale neměla dobré fyzikální vlastnosti. Polystyren má relativně malou hustotu a proto brčka nezůstala ponořená v nápoji a vypadávala ven ze sklenice. Začali jsme tedy používat polypropylen jako vstupní materiál. A takto to v podstatě zůstalo až dodnes.

Ekologickou alternativu k plastovým brčkům jsme jako první výrobce v Evropě spustili v roce 2016. Začali jsme vyrábět papírové slámky. Stroje tehdy vyráběly jen několik málo kusů za minutu, měly jen velmi malou kapacitu. Tehdy nám nikdo nevěřil, že by se někdy mohla používat papírová brčka k pití.

V roce 2018 Evropská Komise vydává nařízení zákazu výroby plastových brček od července 2021 v zemích EU. V tu dobu jsme věděli, že naše rozhodnutí zabývat se ekologickou alternativou ke konvenčním plastovým brčkům, byla správná

Naším mottem je vyrábět "víc než jen brčka".

Novinky

Největší výrobce ve střední Evropě

Vše rychle a kvalitně

Naše motto - "Víc než jen brčka"

Česká výroba - spolehlivost